LOREM IPSUM DOLOR

ZADZWOŃ: +48 61/852 12 66 NAPISZ: biuro@wpodrozy.com.pl

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Co? Gdzie? Jak?

Z dowodem czy z paszportem?

Wybierając się na wakacje zagraniczne należy pamiętać aby mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty. Żaden inny dokument nie uprawnia do przekraczania granic między państwami.

 

Na dowód osobisty możemy wybrać się do: Albanii, Andory, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, na Cypr, Czarnogóry (do 30 dni, powyżej wymagany jest paszport), Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Francuskiej Ziemi Południowo-Polarnej, na Gibraltar, do Grecji, Gruzji, Gujany Francuskiej, Gwadelupy, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, na Islandię, Lichtenstein, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii, Maderę i Azory, Majottę, Maltę, Martynikę, Monako, do Niemiec, Nowej Kaledonii, Norwegii, Polinezji Francuskiej, Portugalii, Reunion, Rumunii, Saint Piere i Miquelon, San Marino, Serbii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Wallis i Futurę, Watykanu, Węgier, Wielkiej Brytanii wraz z Wyspą Man i Wyspami Normandzkimi (Jersey, Guernsey i Alderney), Włoch.

 

Okres przebywania w krajach wyżej wymienionych nie może przekraczać 90 dni. Zasada ta nie dotyczy Francji i Gibraltaru, gdzie nie ma określonych ram czasowych, oraz Wielkiej Brytanii, w której można przebywać do 180 dni. Chcąc odwiedzić inne kraje niż podane, należy posiadać ze sobą paszport, którego ważność bardzo często nie może być krótsza niż 6 miesięcy. Ponadto, do niektórych krajów wymagana jest wiza. Kraje objęte obowiązkiem wizowym zostały wyszczególnione w zakładce wizy.

Bagaż podręczny – czyli co można a czego nie wolno zabrać na pokład samolotu?

Restrykcje dotyczące zawartości bagażu podręcznego zależą od przepisów obowiązujących na danym lotnisku i mogą się różnić w zależności od tego, dokąd podróżujemy. Istnieją jednak ogólne zasady obowiązujące na wszystkich lotniskach, niezależnie od celu podróży. Przyjmuje się, że do kabiny samolotu nie można wnosić:

 • Broni, amunicji oraz przedmiotów przypominających broń pod wszelką postacią (zabawki, atrapy)
 • Przedmiotów ostrych tj. noży, igieł, również widelców, nożyczek itp.
 • Narzędzi
 • Materiałów wybuchowych
 • Środków chemicznych
 • Substancji łatwopalnych (nie dotyczy alkoholu czy perfum) i emitujących płomienie tj. zapałek lub zapalniczek
 • Sprężonego gazu

Przedmioty, które można wnosić do kabiny samolotu, podlegające jednak ograniczeniom ilościowym:

 • Płyny (wszelkiego rodzaju napoje, ale także balsamy, szminki, pasty do zębów, wszelkiego rodzaju dezodoranty, żele do kąpieli, kremy, pianki, tusze do rzęs itp.) można przewozić w opakowaniach do 100ml
 • Wszystkie pojemniki z cieczami powinny być zapakowane w jedną przeźroczystą plastikową torbę z możliwością wielokrotnego zamykania (np. woreczek strunowy) o pojemności 1 litra,
 • Niektóre linie lotnicze wymagają aby wspomniany plastikowy woreczek charakteryzował się określonymi wymiarami, np. 20 cm x 20 cm
 • Worek z płynami należy wyciągnąć z bagażu podczas kontroli bezpieczeństwa.

Oficjalnie do kabiny samolotu możemy wnieść pokarm oraz mleko dla dzieci  (przy czym mowa o dzieciach bardzo małych). Personel ochronny może nas poprosić o spróbowanie tych produktów, w celu sprawdzenia czy rzeczywiście mamy do czynienia z żywnością.

 

Istnieje możliwość zapakowania do bagażu podręcznego leków niezbędnych podczas lotu. Zaleca się (na wypadek nadgorliwej kontroli) aby posiadać przy sobie zaświadczenie lekarskie, receptę bądź inny dokument świadczący o konieczności ich zażywania.

 

Do kabiny samolotu zabierzemy także towary zakupione w strefie wolnocłowej lotniska.

Co to jest EKUZ?

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który potwierdza nasze prawo do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii czy Szwajcarii na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w danym kraju, w placówkach działających w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej – w przypadkach pilnych.

Wniosek o EKUZ można złożyć w każdym oddziale wojewódzkim NFZ, właściwym ze względu na adres zamieszkania. Osoby ubezpieczone tj. osoby zatrudnione, prowadzące rolniczą lub pozarolniczą działalność gospodarczą, dzieci do 18 r.ż. mogą otrzymać kartę EKUZ na okres 6 miesięcy, osoby pobierające świadczenia emerytalne na 5lat, natomiast osoby bezrobotne na 2 miesiące.

 

GDZIE WYROBIĆ EKUZ W POZNANIU?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w Poznaniu wyrobisz w Wielkopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ:

 

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ

61-823 Poznań, ul.Piekary 14/15 tel/faks: (61) 850 60 00 (61) 850 61 02

adres do korespondencji: 60-309 Poznań, ul. Grunwaldzka 158

www.nfz-poznan.pl

Czy podczas wyjazdu niezbędne jest posiadanie karty kredytowej/płatniczej?

Osoby, które planują wypożyczyć samochód podczas wyjazdu muszą posiadać kartę kredytową. Kartami płatniczymi wydanymi w Polsce możemy płacić prawie na całym świecie, stąd nie ma potrzeby wozić ze sobą wszystkich pieniędzy w gotówce. Warto też pomyśleć o wyrobieniu karty walutowej.

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę?

 1. Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju, w którym się przebywa. Gospodarze zawsze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów. W tym celu dobrze jest jeszcze przed podróżą zapoznać się z lokalnymi zwyczajami i obowiązującym prawem.
 2. Przed wyjazdem za granicę warto spisać adresy i numery telefonów polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, które mogą się przydać w sytuacjach kryzysowych. W krajach, gdzie Polska nie ma swojego przedstawicielstwa, obywatelom Polski przysługuj opieka konsularna ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Planując wyjazd w odległe zakątki świata, warto także zgłosić swoją podróż w systemie e-konsulat. Dane teleadresowe ambasad i konsulatów można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
 3. Planując wyjazd do krajów egzotycznych warto zapoznać się z wymaganymi szczepieniami oraz zagrożeniami chorobami np. malarią. Rozsądnie też będzie udać się do lekarza medycyny podróży.
 4. Zanim zaplanujemy wyjazd w interesujące nas miejsce, warto zorientować się w sytuacji politycznej kraju i omijać miejsca zagrożone atakami terrorystycznymi czy wojną.

Jak przygotować się do podróży samochodem?

Przed wyjazdem za granicę warto zaopatrzyć się w dobrze wyposażoną apteczkę, która choć w Polsce nie jest wymagana, w niektórych krajach jej brak może stanowić problem. Obowiązkowo należy mieć przy sobie przynajmniej jedną kamizelkę odblaskową i pamiętać o wyposażeniu samochodu w odpowiednie narzędzia, zapasowe żarówki i koło, a także sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych. Warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia gwarantującego bezpłatne holowanie czy samochód zastępczy w razie awarii własnego pojazdu. Przed podróżą przygotować aktualną mapę regionu do którego się udajemy bądź zaopatrzyć samochód w nawigację GPS. Przed wyjazdem konieczne jest zapoznanie się z prawem drogowym kraju do którego jedziemy oraz przez które przejeżdżamy, gdzie zakupimy winiety i jakie opłaty drogowe będziemy musieli uiścić. Zabierając ze sobą zwierzę domowe, należy pamiętać, że trzeba mieć dla niego paszport, który można wyrobić w uprawnionych klinikach weterynaryjnych.

Kiedy najlepiej rezerwować wakacje/hotele/bilety lotnicze?

Podróżując z biurem podróży optymalne są dwa warianty: pierwszy to FIRST MINUTE, czyli kilka miesięcy przed planowaną podróżą – ceny wówczas są mniejsze, a wybór miejsc i hoteli największy; drugi – LAST MINUTE, czyli od miesiąca do kilku godzin przed podróżą – wybór miejsc i hoteli jest niewielki, ale ceny potrafią być nawet o połowę niższe niż w innych terminach.

 

Podróżując indywidualnie należy pamiętać, że linie lotnicze działają inaczej i w zdecydowanej większości przypadków im bliżej do wylotu tym cena biletu będzie wyższa. Optymalnie do kupna biletu należy zabrać się na około 3 miesiące przed planowanym wyjazdem,  a w przypadku świąt, wakacji i dni w których ruch turystyczny jest wzmożony nawet 6 miesięcy przed podróżą. Hotele działają na podobnej zasadzie, z tą różnicą, że często wprowadzają także last minute.

Czy „szczególni pasażerowie” mają dodatkowe prawa i obowiązki podczas lotu samolotem?

 • Pasażerowie niepełnoletni

  Każda linia lotnicza indywidualnie ustala zasady dotyczące podróżowania niepełnoletnich pasażerów. Niemowlę czyli dziecko w wieku do 2 lat, wymaga opieki osoby dorosłej. Osoba dorosła może mieć pod opieką tylko jedno niemowlę, Na dalszych trasach jest możliwość zamówienia w liniach lotniczych kołyski (tzw. „bascet”, BSCT) dla niemowląt do trzeciego miesiąca życia. Dziecko w wieku 2-12 lat musi podróżować pod opieką osoby dorosłej. Czasami linie lotnicze zapewniają atrakcje dla dzieci, takie jak książeczki do kolorowania i proste układanki, natomiast na dłuższych trasach, w samolotach wyposażonych w indywidualne ekrany telewizyjne, także filmy dla dzieci. Istnieje możliwość samodzielnej podróży dziecka bez pełnoletniego opiekuna, jest to  tzw. procedura Unaccompanied Minor (UMNR) i wymaga ona wcześniejszej zgody linii lotniczej; mogą być też pobrane dodatkowe opłaty np. za dodatkową stewardessę na pokładzie. W formularzu rezerwacyjnym muszą być umieszczone dane teleadresowe osoby-opiekuna sprawującego opiekę zarówno w porcie rozpoczęcia podróży, jak i w porcie docelowym. Istnieje możliwość podróży z przesiadką. W takiej sytuacji opiekę nad dzieckiem zapewniają pracownicy linii lotniczych. Nie ma jednak możliwości odbycia podróży, która wymaga dodatkowo noclegu w hotelu. Młodzież w wieku 12-18 lat może podróżować samodzielnie lub pod opieką osoby dorosłej. W przypadku samodzielnej podróży zwykle nie ma możliwości odbycia lotu wymagającego noclegu. Natomiast linie lotnicze udostępniają tzw. procedurę Meet and Assist (MAAS), polegającą na pomocy w tranzycie, odbiorze bagażu etc. Dzieci w wieku 2-12 lat mają zwykle możliwość zabrania tyle samo bagażu, co osoby dorosłe. Niemowlętom takie prawo nie przysługuje. Każdorazowo jest to jednak regulowane przez linie lotnicze. Osoby podróżujące z dziećmi, które korzystają ze składanych wózków spacerowych lub przenośnych fotelików, mogą poruszać się z nimi na terenie całego lotniska aż do momentu wejścia do samolotu. Przy wejściu na pokład fotelik lub wózek będzie odebrany przez pracownika linii lotniczych i odniesiony do luku bagażowego. Po wylądowaniu wózek/fotelik będzie dostępny przy drzwiach wyjściowych z samolotu. Osoby, które podróżują z małymi dziećmi, mogą podchodzić do stanowisk odprawy biletowo-bagażowej bez kolejki, a także mają pierwszeństwo w chwili wchodzenia do samolotu. Na wszystkich międzynarodowych lotniskach znajdziemy specjalnie przygotowane pomieszczenia do przewijania niemowląt

 • Kobiety ciężarne

  Każda kobieta ciężarna przed lotem powinna zasięgnąć opinii swojego lekarza ginekologa, czy jest to bezpiecznie dla niej i dla dziecka. Z podróży samolotem zdecydowanie zrezygnować powinny te panie, których ciąża jest zagrożona. Zależnie od linii lotniczej granica uznawana za dopuszczalną to od 32. do 36. tygodnia ciąży – wymagany jest dokument poświadczający zaawansowanie ciąży. Niektóre linie lotnicze, szczególnie tani przewoźnicy, wymagają dodatkowo zaświadczeń lekarskich o tym, że podróż jest bezpieczna dla przyszłej mamy i nienarodzonego dziecka. Warto je mieć już w momencie, kiedy ciąża staje się widoczna. Dokumenty takie wymagane są najczęściej od około 28. tygodnia. Definitywnie odradza się podróżowania na pokładzie samolotu w przypadku: mnogiej ciąży, dolegliwości ze strony układu krążenia lub, kiedy w przeszłości doszło u kobiety do poronienia.

 • Osoby niepełnosprawne i chore

  Osoby niewidome lub niesłyszące mogą bezpłatnie przewieźć swojego psa przewodnika, muszą mieć jednak przy sobie zaświadczenie o tresurze, smycz i kaganiec. Pasażer na wózku inwalidzkim dojeżdża nim do samolotu, gdzie obsługa pomaga mu przesiąść się na wózek pokładowy. Wózek osobisty jest dostarczany do luku bagażowego i podróżuje tam najczęściej bezpłatnie. Na lotnisku docelowym wózek podstawiany jest ponownie pod drzwi samolotu, a obsługa ponownie asystuje osobie niepełnosprawnej. Definitywnie wykluczają lot samolotem następujące schorzenia: klaustrofobia, zakrzepica, napady paniki, niedawno przebyty zawał serca. Przed podróżą należy zasięgnąć opinii lekarza w przypadku: astmy, ciąży, zapalenia ucha, cukrzycy, nadciśnienia, dolegliwości układu krążenia.

 • Zwierzęta

  Zwierzę musi być przewożone w specjalnych klatkach, odpowiednich do jego wagi i rozmiarów (zasady te mają zastosowanie dla wszystkich zwierząt poza psem przewodnikiem osoby niewidomej). Przewożenie zwierząt należy uprzednio zgłosić podczas dokonywania rezerwacji. Za przewożenie zwierząt naliczane są opłaty, a ich wysokość zależy przede wszystkim od wagi zwierzęcia . Podczas podróży ze zwierzęciem należy mieć ze sobą jego aktualną książeczkę szczepień (przede wszystkim z informacją o ostatnim szczepieniu przeciw wściekliźnie) i zaświadczenia od weterynarza, uwzględniające przepisy kraju wylotu docelowego oraz krajów, w których będziemy się przesiadać. Podczas podróży do krajów Unii Europejskiej, a także do: Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monaco, Norwegii, San Marino, Szwajcarii oraz Watykanu, należy dodatkowo zabrać ze sobą paszport zwierzęcia zgodny ze standardem przyjętym w Unii. Poza tym, zwierzę musi posiadać wszczepiony mikrochip (elektroniczny system identyfikacji) lub czytelny tatuaż. Podróżując do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji oraz Malty, oprócz wymienionych powyżej dokumentów i mikrochipa, dodatkowo musimy mieć przy sobie aktualne wyniki testów na poziomie przeciwciał (czas, w którym te testy powinny być zrobione jest różny dla każdego z wymienionych krajów; przed wyjazdem koniecznie należy zaznajomić się z przepisami dotyczącymi tej kwestii w wybranym miejscu docelowym). Informacje o leczeniu lub szczepieniach w tym zakresie muszą być wpisane do paszportu.